Pokalturneringens 2. runde for damer og herrer
Efter weekendens resultater er følgende kampe på plads til 2. runde:
HERRER | ||||
2. runde – Vest | ||||
Dato | Tid | Hjemmehold | Udehold | Spillested |
28-08-2019 | 19.30 | Herning FC | BFC Vendsyssel | Sportscenter Herning |
29-08-2019 | 20.00 | Randers FC | Sunds SFC | Statsskolen i Randers |
31-08-2019 | 12.00 | Arnes Corner | ÅFK | Hasselagerhallen |
31-08-2019 | 13.00 | Esbjerg SFC | Strandby EIF | Veldtoftehallen |
31-08-2019 | 14.00 | Mørke IF | Fr. Blackhawks | Mørke Idrætscenter |
31-08-2019 | 15.00 | Aalborg Flyers | AaB Floorball | Tornhøjhallen |
31-08-2019 | 16.00 | Gørding Knights | Sæby IF | Gørdinghallen |
01-09-2019 | 14.30 | Haubro Tigers | Odense FC | HU-Hallen |
2. runde – Øst | ||||
Dato | Tid | Hjemmehold | Udehold | Spillested |
27-08-2019 | 19.30 | Copenhagen FC | Rødovre FC | Gl. Valby Hal |
28-08-2019 | 20.00 | Hvidovre AFC | Benløse FC | Avedøre Idrætscenter |
29-08-2019 | 19.30 | Greve FC | Hafnia FC | Damagerhallen |
29-08-2019 | 20.30 | Amager FK | Helsingør FT | Hal C |
01-09-2019 | 16.00 | Jægerspris UFC | CBS Sport | Skuldelev Hallen |
01-09-2019 | 16.00 | Rungsted-Hørsholm | Herlev FC | Hørsholmhallen |
Sydsjællands FC | Vanløse | Iselingehallen | ||
Sons of Hothouse | FF København | Charlottehallen |
DAMER | ||||
2. runde – Vest | ||||
Dato | Tid | Hjemmehold | Udehold | Spillested |
29-08-2019 | 18.00 | Randers FC | Aaalborg Flyers | Statsskolen i Randers |
31-08-2019 | 12.00 | Mørke IF | Fr. Blackhawks | Mørke Idrætscenter |
01-09-2019 | 13.00 | ÅFK | AaB Floorball | TST Aktiv-Center |
01-09-2019 | 12.00 | Haubro Tigers | Herning FC | HU-Hallen |
Esbjerg, Odense, Strandby og Team Århus er videre til næste runde. | ||||
2. runde – Øst | ||||
Dato | Tid | Hjemmehold | Udehold | Spillested |
26-08-2019 | 20.30 | Lyngby FF | Vanløse Floorball | Lyngby Idrætsby |
28-08-2019 | 20.00 | Vallensbæk | Sydsjællands FC | Pilehaveskolen |
01-09-2019 | 14.00 | Rungsted-Hørsholm | Copenhagen FC | Hørsholmhallen |
01-09-2019 | 14.00 | Jægerspris UFC | Hafnia FC | Skuldelev Hallen |
Helsingør, Hvidovre, Rødovre og Greve er videre til næste runde. |
Vinderne går videre til 3. runde, hvor der trækkes lod på Floorball Danmarks sekretariat mandag d. 2. september.
Pokal Final4 afvikles denne sæson i Dansk Kabel TV Arena i Ringsted, hvor Benløse FC for første gang er værter for arrangementet, som afvikles i weekenden d. 11.-12. januar 2020.