Inspirerende U-landsholdsbesøg i Viborg
Masser af inspiration til de lokale hold, da U17- og U19 herrelandsholdene havde samling over en weekend i oktober. De lokale besøg skal være med til at skabe forståelse og opbakning til landsholdene i Floorball Danmark.
Viborg Floorball Klub havde besøg af Floorball Danmarks to ungdomslandshold på drengesiden i weekenden mellem den 17. og 19 oktober. I den midtjyske domkirkeby er der adgang til to flotte haller og en nærliggende folkeskole til overnatning. Dermed var der masser plads at boltre sig på for U17 og U19-landsholdet, der udgøres af spillere fra henholdsvis årgang 2010 og 2011 samt 2008 og 2009.
Men besøget var også en god inspiration for de lokale spillere, trænere og klubledere, fortæller Stine Lausten, Formand i Viborg Floorball Klub. ”Fra Viborgs side var en landsholdssamling en meget god anledning til at vise vores medlemmer, hvor langt man kan nå i sporten, og hvad der egentlig kræves af spillerne, som udtages til Danmarks landshold”, fortæller formanden fra det midtjyske.
Lørdag aften spillede U17 drengene intern kamp i de rigtige landsholdstrøjer, hvor værtsklubbens U15 drenge samt træner fik lov til at sidde med på bænken og lytte til det taktiske oplæg. Det var en stor oplevelse. ”Derudover fik vi mulighed for at afholde en træning for børnene om søndagen som U17-landsholdets dygtige spillere primært stod for. Det var en fornøjelse at have besøg af de unge mennesker som både var velopdragne og høflige. De var gode repræsentanter for sporten og forbundet, og det var uden tvivl en god oplevelse, vi gerne gentager i Viborg Floorball Klub”, Stine Lausten.
Landshold skal give tilbage
Den gode modtagelse i Viborg glæder træner på U17-landsholdet, Jonas Risom. Han vil meget gerne skabe en god stemning og kultur omkring landsholdene.
”Den forandring er ikke noget, der kommer af sig selv. Det er os som Forbund og Landshold, der skal tage det initiativ. Derfor bliver alle værtsklubber for Landsholdssamlinger tilbudt, at der bliver afholdt en træning for de mindste hold, at lokale spillere kan komme med og være føl omkring landsholdet eller at trænerne kan komme og få indsigt i det arbejde vi laver,” udtaler Jonas Risom.
Landsholdene skal være tydelige og vise sig som de forbilleder, vi ønsker dem. Derfor er det rigtig vigtigt at vi får takket værtsklubben og tager initiativet til at give tilbage til resten af forbundet, så landsholdene skaber værdi for alle i Floorball Danmark.”
