Indlæser Begivenheder

« All Events

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Seniortræner 2 i Århus

22. april 2017 | 9:30 - 17:30

- Kr. 1200,00

Seniortræneruddannelsen henvender sig til trænere, som har et grundlæggende kendskab til floorballsporten og enten selv har spillet floorball eller gennemført en 1-2-træner.

Uddannelsen er udelukkende fokuseret på floorball, og giver et bredt indblik i alle floorballspillets faser. Der sættes fokus på at skabe en varieret træning med udgangspunkt i spillernes niveau og motivation samt hvordan træneren kan arbejde med spilidé og spilsystem, herunder valg af forsvarsspil og angrebsspil.

Målgruppen er trænere, der træner voksen eller de ældste ungdomsspillere og som ønsker ny viden om, hvordan de kan optimere deres undervisning.

Uddannelsen er bygget op over to moduler af 8 timers undervisning. Du skal have gennemført modul 1 før du kan tilmelde dig modul 2. En del af undervisningen foregår i hal, og du skal således medbringe idrætstøj og indendørssko samt floorballstav.

Instruktører på seniortræneruddannelsen er en uddannet instruktør fra Floorball Danmark.

Detaljer

  • Dato: 22. april 2017
  • Tidspunkt:
    9:30 - 17:30
  • Pris: Kr. 1200,00
  • Begivenhed Kategori:

Sted

  • TST Aktiv-center
  • Tilst Skolevej 13a
    Tilst, 8381 Danmark

Detaljer

  • Dato: 22. april 2017
  • Tidspunkt:
    9:30 - 17:30
  • Pris: Kr. 1200,00
  • Begivenhed Kategori:

Sted

  • TST Aktiv-center
  • Tilst Skolevej 13a
    Tilst, 8381 Danmark