Sæsonkåringer

Årets spiller, fund, træner og hold

Se her, hvilke spillere og trænere, der fået hæderen som årets spiller, fund og træner – samt hvilke spillere, der er blevet valgt til årets hold. Det er trænerne og kaptajnerne (siden 2017) fra ligaklubberne, der er stemmeberettigede samt landstrænerne.

Oversigten går tilbage tilbage til 2010-11-sæsonen, hvor Floorball Danmarks administration begyndte at administrere sæsonkåringerne.

2016/17

Herrer

Årets spiller
Mikkel Skov Nielsen (Sunds)

Årets fund
Morten Handgaard (Sunds)

Årets træner
Jens Hagbarth (Benløse)

Årets hold
K Mike Trolle (Rødovre)
B Daniel Mac Cabe (Benløse)
B Marko Krogsgaard (Røodvre)
F Mikkel Skov Nielsen (Sunds)
F Jesper Schow Petersen (Copenhagen)
F Andreas Glad (Vendsyssel)

Damer

Årets spiller
Cecilia Di Nardo (Malmö)

Årets fund
Julie Wilster (Frederikshavn)

Årets træner
Thomas Bouchara (Hvidovre)

Årets hold
K Sara Lund (AaB)
B Anne Sofie Thaarup (Århus)
B Maria Helander (Århus)
F Jasmin Damm (Århus)
F Michell Jensen (AaB)
F Agata Plechan (Hvidovre)

Årets dommerpar

Jens Christian Skrubbeltrang og Steffen Højbjerg

2015/16

Herrer

Årets spiller
Andreas Glad (Vendsyssel)

Årets fund
Mathias T. Glass (Benløse)

Årets træner
Søren Holm (Sunds)

Årets hold
K Kasper Eriksen (Hvidovre)
B Rasmus Overgaard (AaB)
B Marko Krogsgaard (Røodvre)
F Mikkel Skov Nielsen (Sunds)
F Jesper Schow Petersen (Copenhagen)
F Andreas Glad (Vendsyssel)

Damer

Årets spiller
Cecilia Di Nardo (Århus)

Årets fund
Kia Teildorf (Hvidovre)

Årets træner
Carsten Sørensen (Hvidovre)

Årets hold
K Maria Møller (Herlev)
B Maria Olausson (Copenhagen)
B Helle Grønbech (Frederikshavn)
F Sandie Bagge (Copenhagen)
F Cecilia Di Nardo (Århus)
F Agata Plechan (Hvidovre)

Årets dommerpar

Troels Arpe-Strøm og Ronni S. Andersen

2014/15

Herrer

Årets spiller
Stefan Hedorf (Hvidovre)

Årets fund
Mikkel Skov Nielsen (Sunds)

Årets træner
Martin Lytje (Hvidovre)

Årets hold
K Mike Trolle (Rødovre)
B Jacob F. Andersen (Copenhagen)
B Martin Erichsen (Røodvre)
F Fredrik Bäckman (Vendsyssel)
F Jesper Schow Petersen (Copenhagen)
F Stefan Hedorf (Hvidovre)

Damer

Årets spiller
Caroline Christoffersen (Frederikshavn)

Årets fund
Nanna M. Sørensen (Frederikshavn)

Årets træner
Sandie Bagge (Jægerspris)

Årets hold
K Camilla Bjerregaard (Copenhagen)
B Anne Sofie Thaarup (Århus)
B Tanja Mørup (Jægerspris)
F Cecilia Di Nardo (Århus)
F Jasmin Damm (Århus)
F Caroline Christoffersen (Frederikshavn)

Årets dommerpar

Jens Christian Skrubbeltrang og Steffen Højbjerg

2013/14

Herrer

Årets spiller
Jacob Andersen (Rødovre)

Årets fund
Emil Sørensen (Benløse)

Årets træner
Thomas Brodersen (Benløse)

Årets hold
K Mike Trolle (Rødovre)
B Oscar Eklund (Rødovre)
B Marko Krogsgaard (Røodvre)
F Niklas Juul (Frederikshavn)
F Jacob Andersen (Rødovre)
F Steffen Jensen (AaB)

Damer

Årets spiller
Cecilia Di Nardo (Frederikshavn)

Årets fund
Emma Vistisen (Hvidovre)

Årets træner
Sandie Bagge (Jægerspris)

Årets hold
K Camilla Bjerregaard (Rødovre)
B Helle Grønbech (Frederikshavn)
B Maria Olausson (Rødovre)
F Carina Vestergaard (AaB)
F Cecilia Di Nardo (Frederikshavn)
F Kristine M. Sørensen (Frederikshavn)

Årets dommerpar

Steffen Leholk og Tobias Pauli Jørgensen

2012/13

Herrer

Årets spiller
Niklas Juul (Vendsyssel)

Årets fund
Jacob Bøge (Benløse)

Årets træner
Thomas Brodersen (Benløse)

Årets hold
K Mike Trolle (Rødovre)
B Oscar Eklund (Rødovre)
B Christian Bendtsen (Team Århus)
F Niklas Juul (Vendsyssel)
F Morten Mølby (Team Århus)
F Oscar Thormählen (Vendsyssel)

Damer

Årets spiller
Cecilia Di Nardo (Outlaws)

Årets fund
Maria Andersen (Outlaws)

Årets træner
Mette Faurholt (Århus)

Årets hold
K Cindy Knudsen (Århus)
B Jannie Pedersen (FFK)
B Maria Helander (AaB)
F Nicoline Pihl (AaB)
F Cecilia Di Nardo (Outlaws)
F Kristine M. Sørensen (Outlaws)

Årets dommerpar

Jonas Broé og Jonas Kjær Nielsen

2011/12

Herrer

Årets spiller
Martin Erichsen (Rødovre)

Årets fund
Andreas Glad (AaB)

Årets træner
Kasper Sindt (Rødovre)

Årets hold
K Mike Trolle (Rødovre)
B Martin Erichsen (Rødovre)
B Dannie Pedersen (Bulldogs)
F Niklas Juul (Brønderslev)
F Jesper Schow Petersen (Hafnia)
F Jacob Andersen (Rødovre)

Damer

Årets spiller
Cecilia Di Nardo (Dalen)

Årets fund
Laura de Fries (Benløse)

Årets træner
Søren Frederiksen (Outlaws)

Årets hold
K Sara Lund (AaB)
B Maria Olausson (Rødovre)
B Anne Sofie Thaarup (Outlaws)
F Stinne Jørgensen (AaB)
F Annika Bengtsson (Outlaws)
F Jasmin Damm (Outlaws)

Årets dommerpar

Jens Christian Skrubbeltrang og Steffen Højbjerg

2010/11

Herrer

Årets spiller
Henrik Engelsen (Team Århus)

Årets fund
Sune Reinert (Outlaws)

Årets træner
Thomas Brodersen (Benløse)

Årets hold
K Mike Trolle (Rødovre)
B Oscar Eklund (Rødovre)
B Martin Erichsen (Røodvre)
F Henrik Engelsen (Team Århus)
F Tim Jannerup (Benløse)
F Martin Dahlgren (Kvissel)

Damer

Årets spiller
Cecilia Di Nardo (Bulldogs)

Årets fund
Emilie Bengtsson (Outlaws)

Årets træner
Søren Frederiksen (Outlaws)

Årets hold
K Sara Lund (AaB)
B Helle Grønbech (Bulldogs)
B Maria Olausson (Rødovre)
F Cecilia Di Nardo (Bulldogs)
F Michell Jensen (AaB)
F Stinne Jørgensen (AaB)

  • Årets spiller

    Herrer

    16/17 Mikkel Skov Nielsen

    15/16 Andreas Glad

    14/15 Stefan Hedorf

    13/14 Jacob Andersen

    12/13 Niklas Juul

    11/12 Martin Erichsen

    10/11 Henrik Engelsen

    Damer

    16/17 Cecilia Di Nardo

    15/16 Cecilia Di Nardo

    14/15 Caroline Christoffersen

    13/14 Cecilia Di Nardo

    12/13 Cecilia Di Nardo

    11/12 Cecilia Di Nardo

    10/11 Cecilia Di Nardo