Pokalturneringen 2018-19
Inden sommerferien blev der trukket lod til pokalturneringens to første runder. I næste uge skal enkelte hold i aktion i 1. runde, der dermed tager hul på den nye floorballsæsons første kampe.
Herunder findes et samlet overblik over, hvilke hold der spiller mod hvem, samt hvem vinderne fra 1. runde skal op i mod i 2. runde.
Herrer
Se spillested og tidspunkter under Min Idræt: Øst og Vest
Øst – 1. runde
Sons of Hothouse (S1) – Jægerspris Underducks FC (Sjs)
PI-København (Sjs) – Rødovre FC (Liga)
Lyngby FF (1D) – Helsingør FT (1D)
FF København (3D) – Vallensbæk Floorball (1D)
Amager FK (3D) – Hafnia FC (1D)
Øst – 2. runde
Herlev FC (1D) – Lyngby/Helsingør
FFK/Vallensbæk – Hvidovre Attack FC (Liga)
HG Næstved Dragons (Sjs) – Amager/Hafnia
Skælskør Eagles (S1) – Copenhagen FC (Liga)
Uvelse FC (3D) – CBS Sport (1D)
Sons of Hothouse/Jægerspris – Rungsted-Hørsholm FK (1D)
PI-København/Rødovre – Benløse FC (Liga)
Greve FC (Sjs) – Vanløse Floorball (Liga)
Afventer udfald af 1. runde Vinder af FFK/Vallensbæk Hvidovre Attack FC
Afventer udfald af 1. runde Vinder af Sons H./Jægerspris Rungsted-Hørsholm FK
Afventer udfald af 1. runde Vinder af PI-Køb./Rødovre Benløse FC
Vest – 2. runde
Skanderborg Killerbees (2D) – Odense FC (1D) 0-5 hht.
Herning Pirates (2D) – BFC Vendsyssel (Liga)
Mørke IF (2D) – AaB Floorball (1D)
Randers Raptors FC (2D) – Team Århus Floorball (2D) 0-5 hht.
Gørding Knights (2D) – Aalborg Flyers FC (1D)
Arnes Corner (2D) – Strandby-Elling IF (1D)
Haubro Tigers (-) – Frederikshavn Blackhawks (Liga)
Århus FK (1D) – Sunds Seahawks FC (Liga)
Damer
Se spillested og tidspunkter under Min Idræt: Øst . Vest træder først ind i 3. runde
Øst – 2. runde
Vallensbæk Floorball (Liga/1D) – Greve FC (Liga/1D)
Helsingør FT (Liga/1D) – Hafnia FC (Liga/1D)
Lyngby FF (Liga/1D) – Sydsjællands FC (Liga/1D)
Kampene i 2. runde Øst afvikles fra den 20.-26. august 2018
Følgende hold er trukket som oversiddere til 3. runde:
Benløse FC (Liga/1D)
Copenhagen FC (Liga/1D)
Hvidovre Attack FC (Liga/1D)
Rødovre FC (Liga/1D)
Vanløse Floorball (Liga/1D)
Spilletid
Spilletiden for de enkelte kampe afhænger af hvilke hold der mødes, da der tages udgangspunkt i hvad det enkelte hold spiller i Danmarksturneringen. Mødes to hold, hvor det ene hold spiller effektiv spilletid og det andet ikke spiller effektiv spilletid alle 3 perioder, spilles der med lavest rangerende holds spilletid.
Effektiv spilletid alle 3 perioder: Liga herrer, 1. div. herrer og liga damer vest (ikke øst)
Ikke effektiv spilletid: Grundspil øst damer, 2. div., 3. div., Sj. Serie og serie 1.
Lodtrækning til næste runde
3. runde lodtrækkes mandag d. 27. august på Floorball Danmarks sekretariat.
Final4
På Årsmødet blev ny struktur for afvikling af semifinaler og finaler for damer og herrer vedtaget. Disse bliver fra denne sæson afviklet som et Final4, hvor der spilles semifinaler om lørdagen og finale om søndagen (ingen bronzekamp). Det er planen, at både damernes og herrernes Final4 skal afvikles samme sted i to haller i weekenden d. 12.-13. januar 2019, og muligheden for at søge på afholdelse af arrangementet bliver udmeldt i løbet af 1-2 måneder.